گروه شرکت های ره نگار

اخبار 

۱۳۹۸/۰۳/۰۵

موقعیت یابی LBS

The-common-location-based-service-LBS-system-deployment-scenario-LBS-servers.png استفاده از سیگنال های GSM برای موقعیت یابی:

موقعیت یابی بر اساس GSM تکنولوژی ای می باشد برای مشخص کردن موقعیت مکانی افراد و کالاها . از این تکنولوژی LBS نیز نام برده  می شود هرچند حیطه LBS فراتر از صرفا موقعیت یابی بر اساس GSM می باشد.
بر خلاف موقعیت بابی از طریق GPS و GLONASS و ...  موقعیت یابی بر اساس سیگنال های GSM دقت پائینی دارد. پس چرا از این تکنولوژی استفاده می شود ؟
جواب این است که بر خلاف  GPS این تکنولوژی در مکان های سربسته نیز کاربرد دارد. این نوع موقعیت یابی برای کاربرد های امنیتی مانند سرقت خودرو و امنیت کودکان اهمیت بالایی دارد.همچنین این تکنولوژی برای ردیابی کالاها در مسیر های طولانی جایی که کالاها در کانتینر های فلزی حمل می شوند یا زمانیکه مصرف باتری داخلی برایمان اهمیت دارد اما دقت بالایی مورد نیازمان نمی باشد ، بسیار موثر است.در این نرم افزار برای ردیابی از ترکیب این دو تکنولوژی استفاده می شود. در جاییکه داده های GPS موجود نمی باشد از LBS برای موقعیت یتبی استفاده می کند . مثلا اگر خودرو به مکانی سرپوشیده ورود کند .
پیاده سازی LBS :
سازندگان ردیاب های GPS امکان LBS در راههای متفاوتی پیاده سازی می کنند . برخی داده های اطلاعاتی GSM  را پیوسته انتقال می دهند و برخی  برای ارسال داده ها در انتظار دستوری از سمت سرور می باشند که از طریق پیامک و یا GPRS برایشان ارسال می شود در حالیکه سایرین دو حالت را پشتیبانی می کنند . بر اساس هدفی که وجود دارد برای موقعیت یابی از طریق  GSM پیاده سازی های متنوعی قابل پیاده سازی می باشد : زمانبندی شده ، بنا به درخواست ، هر دو صورت.